قیمت خرید ماهی قزل آلا امروز – قیمت ماهیان آزاد قزل آلا – قیمت آزاد ماهی قزل آلا

قیمت خرید ماهی قزل آلا امروز و قیمت ماهیان آزاد قزل آلا و قیمت آزاد ماهی قزل آلا در وب سایت آراد قزل ارائه می شود.همچنین می توان در این وب سایت کلیه مباحث مربوط به ماهی قزل آلا را مشاهده کرد.

وب سایت آراد قزل در ادامه به مبحث مشخصات ظاهری ماهیان قزل آلا می پردازد.

مشخصات ظاهری ماهیان قزل آلا

ماهیان قزل آلا دارای بافت بدنی فشرده هستند. باله دمی ماهی قزل آلا در مقایسه با ماهی آزاد بزرگتر است. قسمت خارجی باله دمی ماهی قزل آلا تقریبا صاف است. شمار فلس های ماهی قزل آلا بین باله چربی و خط جانبی ۱۹-۱۴ عدد و به طور میانگین حدود ۱۶ عدد می باشد.

شمار خار های اولین کمان آبشش ۵-۲ عدد است. که به شکل شمشیر می باشد.حداکثر طول ماهی قزل آلا ۱۴۰ سانتی متر و وزن معمول آن ۵ کیلوگرم می باشد.

مشخصات ظاهری ماهیان قزل آلا

مشخصات ظاهری ماهیان قزل آلا

خرید ماهی قزل آلا فرانسوی

نحوه رشد و تکامل ماهی قزل آلا:

تخم ریزی ماهیان قزل آلا بین ماه های بهمن و اسفند صورت می پذیرد. شمار تخم ها حدود ۱۰۰۰۰ عدد است که برای هر کیلوگرم وزن بدنی ماهی ماده ۱۵۰۰ عدد تخم تخمین زده می شود.

ماهیان تخم ریز قزل آلا خود را جهت تخم ریزی در سال بعد نیز آماده می کند. مشخصه لارو ماهی قزل آلا نوارهای تیره رنگ با نقطه های قرمز زیاد است.

بچه ماهیان قزل ۵-۱ سال در آب شیریت زندگی می کنند، وقتی طول آنان به ۲۵-۱۵ سانتی متر رسید بیشتر در ساحل دریا بستر می گزینند.

مشخصات قزل آلای رنگین کمان

قزل آلای رنگین کمان از خانواده آزاد ماهیان می باشد. از مشخصات ظاهری این ماهی دارای بدنی کشیده و باله های توسعه یافته که تعداد آنها ۸ عدد می باشد. شامل دو باله سینه ای، دو باله شکمی، یک باله مخرجی و دو باله پشتی است. باله های پشتی یکی در بالای بدن و دیگری در وسط قرار دارد و شعاع دار می باشد. باله پشتی دیگری که کوچکتر است بر روی ساقه دمی می باشد و شعاع ندارد و به نام بالچه چربی معروف است که مشخصه اصلی ماهیان قزل (ماهیان آزاد) می باشد.

قزل آلای رنگین کمان با دهان بزرگی که دارد حین صید طعمه دهان خود را کاملا باز می کند که این عمل به موجب آزاد بودن فک ماهی قزل آلای رنگین کمان است. بنابراین ماهی قزل الای رنگین کمان می تواند صید های بزرگی داشته باشد.

قسمت سر و حاشیه بدن ماهی زرد روشن است. و در بالای خط جانبی لکه های تیره فراوانی وجود دارد. رنگ بدن ماهی قزل آلای رنگین کمان در رودخانه های مختلف تفاوت میکند مثلا در رودخانه هایی که در سایه قرار دارند رنگ این ماهی بسیار تیره می گردد.

طول ماهی قزل آلا ۴۰ سانتی متر، وزن آن به ۳/۱ کیلوگرم می رسد. این نوع ماهی دارای ۶۳-۶۱ مهره، ۱۹ خار آب ششی، ۴۸ عدد زوائد باب المعده ای را داراست.

ماهی قزل آلا همانند ماهیان دیگر دندان های تیزی دارند که در سقف دهان جای گرفته است.

ماهی قزل آلا و زیست شناسی آن:

ماهی قزل آلا یک ماهی سرد آبی است. زندگی کردن این ماهی در آب های سرد موجب می شود تا اکسیژن کافی برای ادامه حیات داشته باشند.

ماهیان قزل آلای رنگین کمان:

ماهی قزل آلای رنگین کمان در ابتدا اصیل اقیانوس آرام، آمریکای شمالی بوده است که در سال ۱۸۸۰ میلادی به اروپا آورده شده و بعد به تمامی نقاط جهان برده شده است. یکی از مشخصه های ماهی قزل آلای رنگین کمان  وجود خال های سیاه در اطراف بدنش می باشد. ماهیان بالغ از نوع ماهیان قزل آلای رنگین کمان دارای نواری به شکل رنگین کمان در دو طرف بدنشان هستند.

ماهی قزل آلا و زیست شناسی آن

ماهی قزل آلا و زیست شناسی آن

این مشخصه در ماهیان بالغ نر به خوبی نمایان شده است. فصل تخم ریزی ماهی قزل آلای رنگین کمان از دی ماه تا اردیبهشت ماه استو وزن ماهی قزل آلای رنگین کمان در شرایط ایده آل طبیعی در دریاچه ها به ۹ کیلوگرم نیز رسیده است بهترین زیست گاه و شرایط برای پرورش ماهی قزل آلا رنگین کمان دریاچه های کم عمق با سنگ های آهکی و PH قلیایی است.

پخش ماهی قزل آلا

زیستگاه ماهی قزل آلای خال قرمز:

ماهی قزل آلای خال قرمز بیشتر در آب های کوهستانی رشد و پرورش می یابد. گونه ماهی خال قرمز دارای تنوع زیادی از لحاظ شکل ظاهری است. تفاوت ماهی قزل آلای خال قرمز با قزل آلای رنگین کمان در وجود خال های قرمز و نارنجی در اطراف بدن این ماهی است.

طول ماهی قزل آلای خال قرمز به طور معمول ۴۵ سانتی متر است فصل تخم ریزی ماهی قزل آلای خال قرمز در پاییز و اول زمستان است.که روی بستر شنی با جریان آرام آب صورت می پذیرد.

ماهی قزل آلای خال قرمز برخلاف ماهی قزل آلای رنگین کمان که علاقه به شناوری در سطح آب دارد، در نزدیکی بستر رودخانه زندگی می کنند. ماهی خال قرمز  گوشت خوار است و از انواع سخت پوستان، لارو حشرات و ماهیان ریز تغذیه می کنند.

زیستگاه ماهی قزل آلای خال قرمز:

زیستگاه ماهی قزل آلای خال قرمز:

مقایسه دو نوع ماهی قزل آلا:

باتوجه به دلایل زیر ماهی قزل آلای رنگین کمان برای رشد و پرورش مناسب تر و آسان تر از ماهی خال قرمز است:

  • سازگاری ماهی رنگین کمان نسبت به محیط بسیار آسان تر از ماهی خال قرمز است، ماهی قزل رنگین کمان به سهولت اهلی شده و از غذای دستی بهتر تغذیه می کند همچنین ماهی قزل آلای رنگین کمان نسبت به دما و کمبود اکسیژن مقاومت بیشتری دارد.
  • ماهی قزل آلای رنگین کمان نسبت به عوامل بیماری زا مقاوم تر است.
  • رشد ماهی قزل آلای رنگین کمان سریعتر است و رشد و نمو تخم در زمان کوتاه تر انجام می شود. از لحاظ تغذیه ای ماهی رنگین کمان کمتر گوشت خوار است و برای خوراک خود از انواع کرم ها و نرم تنان نیز استفاده می کند. با نظر به رشد سریع ماهی قزل آلای رنگین کمان در شرایط ایده آل ۹-۷ روز طول می کشد. تا بچه ماهیان با وزن دو گرم به وزن ۲۵۰ گرم برسد.

شرایط مخصوص استخر برای پرورش ماهی قزل آلا:

ابعاد معمول برای پرورش ماهی قزل آلا در مزارع خاکی از نیم تا ۲ هکتار است. تعداد استخر ها و تاسیسات و تجهیزات بستگی به هدف مجموعه دارد. اگر قصد مزرعه فعالیت در تمامی مراحل تولید باشد باید مجهز به استخر مولدین، استخر انکوباسیون، ساختمان تخم کشی، استخر های نوزاد گاه و استخر پرواری باشد .

شرایط مخصوص استخر برای پرورش ماهی قزل آلا:

شرایط مخصوص استخر برای پرورش ماهی قزل آلا:

اگر هدف مزرعه تنها تولید ماهی گوشتی باشد باید مجهز به استخر های پرورش ماهیان قزل آلا در سنین مختلف باشد. استخر ها می تواند در انواع گرد(جریان دورانی) و باریک و طویل و … باشد. بیشتر استخر های ساخته شده از بتن و حوضچه های پیش ساخته فایبر گلاس است.

مشخصه ماهیان سرد آبی:

استخرهای بتونی برای پرورش ماهیان سرد آبی معمول تر و مناسب تر است، دمای مناسب برای پرورش ماهیان سرد آبی دمای ۱۸-۱۰ درجه سانتی گراد می باشد. برای تولید یک تن ماهی سرد آبی نیاز به ۱۰ لیتر آب در ثانیه است. بیشترین گونه ماهیان سرد آبی را خانواده آزاد ماهیان (salamonidae) تشکیل داده و بیشتر گونه های آزاد ماهیان در آب های شیرین و آب های نیم کره شمالی زندگی می کند.

امروزه ماهیان سرد آبی در سراسر کشورهایی که شرایط مناسب آب و هوایی برای رشد این ماهی را دارد پرورش می یابد. گوشت ماهیان سرد آبی از جمله ماهیان لذیذ بوده و همچنین ارزش خوراکی (خواص خوراکی) این نوع ماهیان از درجه کیفی بالایی برخوردار است. هدف تولید و پرورش ماهیان سرد آبی حفظ ذخایر منابع آبی، صید ورزشی و تولید گوشت است.

از خصلت های ویژه و اختصاصی ماهیان سرد آبی دهانی نسبتا بزرگ با دندان های تیز، فلس های ریز نقره فام، باله مخرجی کوتاه، وجودی یک باله چربی کوچک بر روی ساقه دمی است.

گونه رایج پرورشی از ماهیان سرد آبی در ایران، قزل آلای رنگین کمان می باشد که دارای خصیصه های زیر می باشد:

ماهی قزل آلا تهران

مشخصات قزل آلای رنگین کمان

  • مشخصات ظاهری ماهی قزل آلا:

وجود فلس های ریز در سراسر بدن، همچنین وجود یک نوار پهن به صورت رنگین کمان در دو طرف بدن که مشخصه تمایز این ماهی با دیگر ماهیان سرد آبی است. دارای یک باله چربی و خال های تیره رنگ روی باله ی دمی.

آشنای بیشتر با ماهیان قزل آلای رنگین کمان

آشنای بیشتر با ماهیان قزل آلای رنگین کمان

در محیط های غیر پرورشی و طبیعی از لارو حشرات و شکار سایر موجودات آبزی تغذیه می کند. و در محیط های استخر پرورشی از غذای کنستانتره استفاده می کنند.

نام علمی تر ماهی قزل آلای رنگین کمان(salmo garidneri rich) است که باتوجه به شباهت تاکسونومیک آن به گونه oncorhyn chus mikiss یا معادل فارسی آن آزاد ماهیان کبیر، دانشمندان ماهی قزل آلا را زیر مجموعه ای از این ماهی (آزاد ماهی کبیر) دانسته اند.

قزل آلای رنگین کمان در سراسر جهان محبوبیت دارد.و منتشر می شود، همچنین بعد از ماهی کپور ماهی قزل آلا از عمده ترین ماهیان پرورشی دنیا قلمداد می شود.

اهمیت این ماهی از نظر محبوبیت صید ورزشی را نباید از بین برد. ماهی شناسان سراسر دنیا بر سر نام و نژاد اصلی ماهی قزل آلا اتفاق نظر نداشته و تا کنون بیش از ۳۰ نام علمی برای این ماهی برگزیده اند.

باتوجه به تجارب و مطالعات دانشمندان DNA میتوکندری قزل آلای رنگین کمان شباهت بسیاری به DNA میتوکندری ماهی آزاد اقیانوس کبیر دارد که این شباهت بسیار بیشتر از شباهت DNA  میتوکندری ماهی قزل آلا به DNA میتوکندری ماهی آزاد اقیانوس اطلس است.

در سال ۱۹۸۸ جامعه شیلاتی آمریکا AMERICAN FISHERIES SOCIETY نام جنس را برای ماهی قزل آلای رنگین کمان پیشنهاد داد.

مشخصات بدنی ماهی قزل آلا:

ماهی قزل آلا دارای پوستی شفاف و پوشیده اتز فلسهای ریز است اما قابل ذکر است که رنگ ماهی قزل آلا در شرایط محیطی مختلف تغییر می کند. به طور مثال در رودخانه هایی که در سایه قرار دارند رنگ ماهی قزل آلا بسیار تیره می گردد.

از دیگر مشخصات بدنی و ظاهری ماهی قزل آلا داشتن دندان های ریز در دهان و باله چربی بالای ساقه دمی است. ماهیان قزل آلایی که در قسمت بالاتر از رودخانه قرار دارند فلس های بدنشنان نقره ای تر و شقاف تر است. این تفاوت رنگ در ماهیان قزل آلا به دلیل انعکاس نور از بلور هایی بی رنگ و میکروسکوپی به نام کوانین cuanin است. سر منشاء این نوع بلور ها محصول فرعی یک سوخت و ساز شیمیایی است که در لایه زیرین فلس (لایه زیرین پوست) اتفاق می افتد. ماهیان کفال که نیمه شفاف هستند عاری از این ماده در زیر فلس هایشان می باشند. در زیر لکه ها و دانه های قرمز و زرد وسیاه ماهیان قزل آلا هزاران سلول رنگی CHROMT-OPHORE جمع شده تا لکه ها را پدید آورد.

نزدیک و دور شدن  یان دانه ها به یک دیگر توسط عمل انقباض و انبساط آنهاست. فرآیند نامبرده دلیل قابلیت تغییر رنگ در ماهی قزل آلا می باشد. میزان اشباء و غلطت رنگ در ماهیان قزل آلا بستگی به خط سلول رنگی و تراکم دانه در سلول ها دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه