قیمت روزانه ماهی قزل آلا- قیمت ماهی قزل آلا در سال ۹۸ – قیمت ویژه ماهی قزل آلا

قیمت روزانه ماهی قزل آلا در وب سایت آراد قزل به صورت آنلاین قرار می گیرد و قیمت ماهی قزل آلا در سال ۹۸ هم نیز به همین صورت در سال ۹۸ قابل دسترس است. قیمت ویژه ماهی قزل آلا را می توان در ایام خاصی در وب سایت شرکت آراد قزل مشاهده نمود.

در ادامه به روش های رشد و پرورش ماهی قزل آلا می پردازیم.

روشهای رشد و پرورش ماهی قزل آلا

استخر های استخر های دراز برای پرورش ماهی قزل آلا(Race way):

این استخر ها که سابقه دیرین دارند و از گذشته برای پرورش ماهی قزل آلا استفاده می شدند، جربان آب به صورت خطی در آنها جریان دارد این استخر های پرورش ماهی قزل آلا در ایران بیشترین استفاده را دارند این نوع استخر های پرورش ماهی قزل آلا در مکان هایی که محدودیت آبی ندارند توصیه می گردد. در این سیستم استخر ها آب از طرفی وارد و از سوی دیگر خارج می گردد.

پرورش ماهی قزل آلا

پرورش ماهی قزل آلا

قیمت روز ماهی قزل آلا

خصوصیات استخر های دراز:

الف) غلظت گرادیان به سمت پایین دست افزایش می یابد.

ب) آب ورودی استخر دارای کیفیت بالا و آب پایین دست استخر (روبه خروجی) دارای کیفیت پایین می باشد.

ج) تعویض آب به صورت مداوم انجام می گیرد(هر ۱۰ الی ۱۵ دقیقه یک بار).

مزایای استخر های دراز(Race way):

الف) دارای امتیاز کیفی بالای بهداشت

این نوع استخر ها به دلیل دسترسی آسان تر و یکنواختی بیشتر در عمق و عرض استخر دارای امتیاز کیفی بالای بهداشت می باشد.

ب) سهولت انجام کار

در این نوع استخر ها پرورش ماهی قزل آلا جدا سازی ماهی در حال رشد، تقسیم بندی و نگه داری گروه ماهیان به راحتی انجام می گیرد.

ج) صرفه جویی در هزینه های ساخت

در این نوع استخر ها به دلیل استفاده مشترک یک دیواره به عنوان دو دیواره سطح هزینه های ساخت کاهش می یابد.

د) قابلیت بازیابی اکسیژن

در این نوع استخر ها پرورش ماهی قزل آلا به صورت سری با حداقل اختلاف ۴۰ سانتی متر می باشد. این نوع استخر ها به دلیل اختلاف ارتفاع اندکی که دارند آب از استخری به استخر دیگر رفته و آدست از اکسیژن مصرف نشده دوباره بازیافت شده و به مصرف می رسد.

استخر های گرد:

این نوع استخر ها قابلیت پرورش آبزیان متعددی را داراست. فشار آب در این نوع استخر حول نیروی مرکزی است. بنابراین به صورت چرخشی می باشد. امکان پرورش گونه های متعدد در این استخر به خوبی فراهم می باشد.

مزایای استخر های پرورش ماهی گرد:

الف) فراهم آوردن سطحی یکنواخت در سراسر استخر

ب) تخلیه به موقع و مناسب فضولات ماهیان قزل آلا به سمت خروجی مرکزی.

معایب استخر های پرورش ماهی قزل آلا گرد:

الف) به دلیل نداشتن دیواره های مشترک احتیاج به فضای بیشتری می باشد.

ب) جمع شدن ماهیان قزل آلا در کنار صافی و تور ها

ج) اگر ماهیان قزل آلا دچار بیماری گردند به دلیل شرایط نامساعد سطح کیفی آب دیرتر بهبود می یابد.

رشد و پرورش ماهی قزل آلا در استخر خاکی:

مساحتی که برای استخر های خاکی در نظر گرفته شده از ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ متر مربع می باشد و هر چه متراژ استخر افزایش یابد نساز به نظارت قوی تر احساس می شود و کنترل، غذا دهی و صید ماهیان مشکل نر خواهد شد.

دمای مناسب در استخر های خاکی برای پرورش ماهیان قزل آلا ۸ تا ۱۸ درجه سانتی گراد است که در این روش می توان از آب چاه، قنات، چشمه و رودخانه استفاده کرد.

در استخر خاکی در ابتدا قبل از هر کار بایستی که پوشش گیاهی محیط را از بین برد.

در صورت وجود لجن در کف استخر های خاکی می بایست برای هر ۱۰۰۰ متر مربع از ۱۰۰ کیلو گرم آهک جهت نابود سازی استفاده کرد.

برای بالا بردن کیفیت سطح آب و کم تر شدن گل آلودگی سطح آب بهتر است ابتداکف استخر خاکی را با یک لایه سنگ ریزه بپوشانید.

وزن مناسب رها سازی بچه ماهی های قزل آلا در روش استخر های خاکی از ۵ تا ۱۰ گرم می باشد. برای جلوگیری از خسارت و هم جنس خوارگی ضروری است که وزن بچه ماهی ها در هر استخر یکسان باشد.

استخر خاکی ماهی قزل آلا

استخر خاکی ماهی قزل آلا

رهاسازی بچه ماهیان قزل آلا در هر متر مکعب آب، دو قطعه است که در صورت وجود شرایط ایده آل و سطح کیفی بالای استخر حداکثر تا ۴ قطعه در متر مکعب افزایش می یابد.

در مواردی دارا بودن استخر به طناب کشی دور تا دور ضروری است این کار برای وجود پرندگان ماهی خوار موجود در محیط ضروری می باشد.

میزان جیره غذایی و خوراکم بچه ماهیان قزل آلا باتوجه به دمای آب، وضعیت استخر و وزن متوسط ماهیان محاسبه می گردد.

برای جلوگیری از هدر رفتن غذا می توان ماهیان قزل آلا را به محیط های مشخص مثلا در ابتدای ورودی ها عادت داد.

این مورد مخصوصا برای استخر های بزرگتر از ۱۰۰۰ متر مربع حائز اهمیت بیشتری است.

شفافیت آب در استخر های خاکی همواره باید در نظر گرفته شود. لذا با مشاهده آلودگی و کدر شدن آب باید درصد تعویض آب را بالا برد.

در استخر های خاکی در شبانه روز حداقل تعوض آب بین ۵ تا ۱۰ درصد حجم آب می باشد.

قیمت لاشه ماهی قزل آلا – خرید لاشه ماهی قزل آلا – فروش لاشه ماهی قزل آلا

در وب سایت آراد قزل خرید و فروش ماهی قزل آلا انجام می شود. در این وب سایت قیمت ماهی قزل آلا تعیین می شود و افرادی که قصد خرید ماهی قزل آلا دارند با تماس با مدیر فروش آراد قزل می توانند از قیمت روز ماهی قزل آلا مطلع شوند.

رشد و پرورش ماهی قزل آلا در استخر کشاورزی

در مزارع کشاورزی به منظور استفاده بهینه از آب و ذخیره کردن آب، استخر های پرورش ماهی کشاورزی احداث گردید.

رشد و پرورش ماهی قزل آلا در استخر کشاورزی

رشد و پرورش ماهی قزل آلا در استخر کشاورزی

خرید ماهی قزل آلا در سال ۹۸

فواید پرورش ماهی قزل آلا در استخر های کشاورزی

 • استفاه بهینه و دومنظوره از تجهیزات و تاسیسات موجود در مزرعه
 • استفاده بهینه از آب کشاورزی
 • آب دفعی استخر ماهی قزل آلا که دارای فضولات ماهی است کود ملایمی برای مزارع محسوب می شود.
 • افزایش و سود درآمد مشاغل کشاورزی
 • پرورش و تولید یکی از بهترین منبعه های مفید پروتئین(گوشت ماهی قزل آلا)
 • تامی کننده گوشت مصرفی از آبزیان در منطقه های روستایی
 • اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم در مناطق روستایی

شرایط ماهی قزل آلا در استخر کشاورزی

 • کمیت آب: آب یکی از عوامل مهم در پرورش ماهی قزل آلا بوده زیرا محیط پرورش ماهی قزل آلا می باشد. برای پرورش هر یک تن ماهی قزل آلا به ۵ الی ۷ لیتر آب در ثاینه نیاز است.
 • کیفیت آب : در پرورش ماهی قزل آلا در استخر های کشاورزی، آب های مورد استفاده برای زراعت برای پرورش ماهی قزل نیز کارآماد نیز می باشد. هرچه آب استخر پرورش ماهی باکیفیت تر باشد تولید کمی و کیفی ماهی قزل نیز افزایش می یابد.
 • شوری آب : شوری یکی از نکات مهم و قابل توجه در پرورش ماهی قزل آلا می باشد. بطوریکه ماهی قزل آلا در شوری آب کمتر از ۵ گرم در لیتر بازده خوبی به همراه دارد. ماهی قزل در شوری آب ۱۴-۵ در لیتر نیز قابل پرورش می باشد و لی بازده ۵ گرم در لیتر را ندارد.
 • درجه حرارت آب: ماهی قزل آلا می تواند در دمای ۲۰-۶ درجه سانتی گراد زیست یابد. اما بهترین دما برای پرورش ماهی قزل آلا ۱۸-۱۲ درجه سانتی گراد می باشد این نوع ماهی بهترین میزان بازدهی خود را در دمای ۱۷/۱۵ درجه سانتی گراد داراست. اگر دمای استخر پرورش ماهی به کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد برسد رشد ماهی قزل آلا با ممانعت روبرو شده و روند رشد و دوره پرورش ماهی به طول می انجامد ماهی قزل آلا حداکثر تا دمای ۲۳ درجه سانتی گراد می تواند رشد و تکثیر یابد.
 • اکسیژن محلول : برای پرورش ماهی قزل آلا، میزان اکسیژن مناسب محلول در آب باید ۸-۱۲ میلی گرم در لیتر باشد و این مقدار نباید به کمتر از ۵ میلی گرم در لیتر برسد.
 • غلظت یون هیدروژن(PH): بهترین شرایط PH یا اسیدیته برای پرورش ماهی قزل آلا خنثی یا ۷ می باشد. PH بین ۸-۵/۶ نیز برای پرورش ماهی مناسب است. ولی در شرایطی که PH آب کمتر از ۶  و بالاتر از ۹  باشد شرایطی بحرانی برای پرورش ماهی قزل قلمداد می شود.
 • اکثر نور: اگر تابش نور خورشید به استخر به صورت مستقیم باشد، پوست ظریف ماهیان قزل آلا به خصوص بچه ماهیان دچار آفتاب سوختگی می شود و آلودگی قارچی را در پی دارداز این رو بهتر است استخر ها بخصوص استخر بچه ماهی های قزل آلای زیر ۵ گرم دارای سایبان باشد.
استخر-پرورش-2ماهی

استخر-پرورش-ماهی

آماده سازی استخر کشاورزی برای پرورش ماهی قزل آلا

 • از زدودن رسوبات مختلف استخر و لایه روبی کردن.
 • ضد عفونی کردن کف و دیواره های استخر با آهک که این کار به نابودی انگل ها و عوامل بیماری زا نیز کمک می کند: در این روش به ازای هر ده متر مربع دو کیلو گرم آهک را در آب هل کرده و به سطح کف و دیواره  های استخر می پاشیم.
 • بستن توری در ورودی ها، خروجی و محل سرریز آب استخر ضروری می باشد: با انجام این کار از ورود ماهیان غیر پرورشی به استخر و از خروج ماهیان پرورشی قزل آلا به خارج استخر جلوگیری می شود.

چشمه توری ها می بایستی با وزن اولیه رهاسازی بچه ماهی ها تناسب گردد که برای این کار چشمه توری معادل یک سانتی متر مناسب می باشد.

 • تنظیم ارتفاع آب داخل استخر (کشاورزی): استفاده از آب استخر ماهیان قزل آلا به منظور آبیاری مزرعه می بایستی به نحوی باشد که از استرس و تلفات ماهیان جلوگیری شود برای رعایت این اصل ارتفاع آب این استخر ماهیان قزل آلا نباید کمتر از ۵۰ سانتی متر گردند.
 • د رنظر گرفتن فاصله استاندارد بین ورودی و خروجی استخر: در استخر های پروری ماهی قزل می بایست بیشترین فاصله ممکن بین ورودی و خروجی استخر لحاظ شود. با انجام دادن این عمل به درستی جریان هیدرولیکی آب، راندمان جریان و تعویض آب به درستی صورت می گیرد. از مزیای دیگر آن می توان به توزیع مساوی اکسیژن، دما، خروج مواد معلق و گاز های مضر آمونیاک را نام برد.
 • نصب برج هواده(مخصوص آب چاه): این وسیله برای مزارع پرورش ماهی قزل که از آب چاه برای پرورش ماهی قزل آلا استفاده می کنند منظور شده است.

برج هواده با آب چاه که فاقد اکسیژن کافی و دارای گاز های مضر می باشد مواجه شده و آب را با افزایش سطح اکسیژن و زدودن گازهای مضر برای پرورش ماهی قزل آلا آماده می سازد.

ظرفیت تولید ماهی در استخر های ذخیره آب کشاورزی

ظرفیت تولید ماهی در هر استخر با روش های مختلف پرورش ماهیان قزل آلا به کمیت و کیفیت آب ورودی ، طول دوره مناسب استخر برای پرورش و مساحت و حجم استخر پرورش ماهی قزل آلا بستگی دارد.

در استخر های پرورش ماهی کشاورزی در هر یک لیتر آب در ثانیه و با در نظر گرفتن ۱۰۰ متر مربع استخر، تولید حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم ماهی قزل آلا امکان پذیر می باشد.

ظرفیت تولید ماهی در استخر های ذخیره آب کشاورزی

ظرفیت تولید ماهی در استخر های ذخیره آب کشاورزی

فروش ویژه ماهی قزل آلا – خرید ماهی قزل آلا روزانه – خرید و فروش ماهی قزل آلا در تهران

مزایای احداث استخر پرورش ماهی قزل آلا

دلایل به صرفه بودن پرورش ماهی قزل آلا

کاهش مصرف انرژی: ماهی قزل آلا (آبزیان) از دسته گروه حیوانات خون سرد می باشند. برای تنظیم درجه حرارت بدن خود انرژی مصرف نمی کند. همچنین استعداد رشد بیشتری نسبت به باقی حیوانات دارد. ماهیان قزل آلا بیشتر انرژی به دست آمده از غذا را صرف رشد خود می کنند. به دین دلیل که وزن آنها نزدیک به وزن مخصوص آب است . انرژی زیادی را صرف حرکت و شناور بودن خود در آب استخر نمی کنند.

خرید و فروش ماهی قزل آلا در ایران

درصد استفاده از زمین برای پرورش ماهی قزل آلا:

ماهی قزل آلا نسبت به باقی حیوانات پرورشی زمین کمتری را برای رشد استفاده می کند.

به عنوان مثال:

هر ماهی کمتر از           ۲متر مربع

جوجه حدود                  ۴متر مربه

خوک حدود                  ۲۰ متر مربع

گاو حدود                     ۴ هزار متر مربع

همچنین قابل توجه است که برای پرورش ماهی قزل آلا بیشتر از اراضی درجه ۳ و ۴ غیر قابل کاربرد در کار کشاورزی صورت می گیرد. برای پرورش ماهی قزل آلا از دریاچه های طبیعی و مصنوعی، رودخانه ها، آب گیرها و آب بندان ها استفاده می گردد. که مشکلی در امر کشاورزی ایجاد نمی کند.

قابلت تولید مثل بالا:

اگر یک دید مقایسه ای نسبت به میزان تولید مثل ماهیان قزل آلا در برابر باقی حیوانات داشته باشیم. متوجه سود حاصله از پرورش ماهی قزل آلا می گردیم.

به طور مثال : از پرورش ماهی در یک سال در طول سه ماه دوره زاد آوری تعداد دو هزار بچه ماهی تولید می کند. در مثالی دیگر از پرورش ماهی، ماهی سوف قرمز در طول یک سال در مدت دو هفته دوره زاد ولد تعداد ۳ میلیون بچه ماهی تولید میکند.

این در حالی است که هر مرغ مادر در طول یک سال در یک دوره زاد و ولد ۱۰۰ جوجه تولید می کند. یا هر خوک ماده حدودا سالی ۱۲ بچه و یا هر گاو تنها یک بچه تولید می کند.

ضریب تبدیل غذایی و به صرفه بودن اقصاد آبزی پروری

ضریب تبدیل غذایی ماهیان قزل آلا (ماهیان پرورشی) به طور میانگین ۱ به ۳ است. جوجه ۳ به ۶، خوک ۵ به ۱۲ و گاو ۱۲ به ۴۵ است. همچنین در روش های متفاوت پرورش ماهی قزل آلا و رژیم های غذایی متفاوت در ماهیان می توان در کار پروش ماهیان از تمامی تولیدات آب استفاده کرد.

هزینه تولید ماهی در استخرهای پرورش ماهی خیلی کمتر از هزینه تولید گوشت های حیوانات دیگر است. حتی هزینه پرورش ماهی قزل آلا در استخر کمتر از هزینه صید این ماهی از منابع آبی است.

ضریب تبدیل غذایی و به صرفه بودن اقتصاد آبزی پروری

ضریب تبدیل غذایی و به صرفه بودن اقتصاد آبزی پروری

ویژگی های ماهیان پرورشی قزل آلا:

 • ماهیان پرورشی قزل آلا به سرعت رشد می کند و در دوران پرورشی خود به وزن ایده آل و متعارف می رسند.
 • گوشت ماهی قزل آلا با ذائقه مردم کشور مان هماهنگ بوده و بازار پسند است.
 • ماهی قزل آلا از نظر تامین خوراکش هم از غذای طبیعی و هم از منابع غذایی ارزان و مصنوعی تغذیه می کند.
 • ماهی قزل آلا نسبت به تغییر شرایط آب و نامناسبی آن مقاوم بوده و از خود سازگاری نشان می دهد.
 • ماهی قزل در مقابل انواع بیماری ها و دستکاری ها مقاومت بیشتری دارد.
 • تکثیر ماهی قزل آلا به صورت انبوه است.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه